Taras jest miejscem, gdzie podczas wiosennych i letnich miesięcy można odpocząć, poczytać książkę na świeżym powietrzu lub urządzić grilla ze znajomymi. Ważne jest jednak, by był on odpowiednio zaprojektowany i zrobiony. Wybór materiałów do wykończenia takiego miejsca nie zależy tylko od ich właściwości i wyglądu, nie mniej ważna jest jego lokalizacja, wielkość oraz kształt.
Budując taras, już na początku należy podjąć decyzję, czy będzie on zadaszony, czy otwarty. Ma to wpływ nie tylko na użytkowanie powierzchni, ale także materiał na podłożu. W przypadku gdy taras jest całkowicie zadaszony i do tego ma boczne ściany, podłoga jest znacznie mniej narażona na szkodliwe działanie czynników pogodowych. Przede wszystkim nie jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, a dodatkowo w dużo mniejszym stopniu (bądź nawet zerowym) zmoczy go padający deszcz. W takim przypadku, bądź gdy odkryty taras jest od strony południowej lub zachodniej (posadzka szybciej wysycha), możemy zastosować nawierzchnie wykonane z kamienia np. piaskowca i marmuru, które nie sprawdziłyby się w miejscach narażonych na częsty i długi kontakt z wodą.
„Cieplejszą” opcją będzie zastosowanie drewna sosnowego lub świerkowego, albo bardziej odpornych na wilgoć desek egzotycznych. W gorszych warunkach najlepiej sprawdzi się kompozytowa deska tarasowa. Producent zaznacza, że nie tylko charakteryzują się większą odpornością na skrajne warunki atmosferyczne, ale również są antypoślizgowe i w mniejszym stopniu się nagrzewają.
Dobierając podłogę na powierzchni tarasowej, warto kierować się nie tylko aspektami wytrzymałościowymi, ale również estetyką i wyglądem. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów zarówno wykończeń drewnianych, kamiennych, jak i zdobionych płytek ceramicznych. Z tego względu dopasowanie podłogi tarasowej do wystroju domu bądź aranżacji ogrodu nie powinno stanowić większego problemu.