Czy wiesz, że Polska jest jednym z tylko 13 krajów europejskich, w których nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe? Nie oznacza to jednak, że właściciele pojazdów nie powinni tego robić. Wręcz przeciwnie, opony zimowe przy zmiennych warunkach atmosferycznych pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Po prostu gwarantują lepszą przyczepność w warunkach mrozu, opadów śniegu, śliskiej nawierzchni jezdni. Nie ma więc wątpliwości, że właściciele samochodów muszą zmieniać opony letnie na zimowe. Kiedy to zrobić najlepiej? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Zmienne warunki klimatyczne.
Zdaniem ekspertów, opony w aucie należy zmieniać zgodnie ze zmieniającymi się porami roku. By zapewnić optymalne bezpieczeństwo w ruchu drogowym, użytkownicy opon osobowych jak i opon dostawczych powinny być założone zawsze wtedy, gdy temperatura powietrza w warunkach zewnętrznych spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy zmieniają się warunki na drodze, a przede wszystkim zmniejsza się przyczepność kół do nawierzchni jezdni. Ryzyko opadów śniegu czy przymrozków wzrasta a wtedy opony zimowe pozwalają zapobiegać poślizgom, usprawniają też hamowanie, co jest szczególnie ważne w nagłych reakcjach na drodze w zależności od zaistniałych sytuacji.
Czym różnią się opony letnie od zimowych?
Niejedna hurtownia opon samochodowych potwierdza, że opony zimowe znacznie różnią się od tych letnich. Laik może nie rozpoznać różnicy w strukturze opon, natomiast te poza inną rzeźbą bieżnika są znaczące.
Podstawową różnicę pomiędzy oponami letnimi a tymi na zimę stanowi sama mieszanka gumowa, z której te są wykonane. W oponach zimowych zawarta jest większa ilość krzemionki. To właśnie ten składnik wpływa na pełnię osiągów, jakimi charakteryzują się tego rodzaju elementy samochodu.
Hurtownia opon, która w swojej ofercie posiada różnego typu opony letnie, jak i zimowe, potwierdza, że opony zimowe używane latem czy chociażby w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza, mogą szybciej się przegrzewać i ścierać, przez co szybciej niszczyć. Opony letnie natomiast w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza będą twardnieć, przez co pogorszy się ich przyczepność. Nie tylko spadek komfortu podróżowania spada wtedy drastycznie, ale również bezpieczeństwo na drodze. Warto pamiętać, że przecież nie jesteśmy jedynym uczestnikiem ruchu drogowego. Są nimi też inni kierowcy, pasażerowie oraz piesi. Niezmienienie opon w odpowiednim czasie może skutkować tragedią.
Jak sprawdzać temperaturę?
Kiedy wiemy już, że opony zimowe warto zmienić, kiedy temperatura panującego na zewnątrz powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza, dobrze jest właściwie określić ten stan. Pod uwagę należy wziąć spadek temperatury, który utrzymuje się dłuższy czas. Dobrze jest też porównywać temperaturę panującą zarówno w ciągu dnia, jak i nocy i określić jej średnią. Kierowcy muszą jednak wziąć pod uwagę najczęstszą porę podróżowania. Wiadomo, że nocą i rankiem temperatury są niższe, więc może warto zastanowić się nad wcześniejszą wymiana opon na te zimowe?