Aktualnie panuje prawdziwy trend na budowę domów jednorodzinnych. Bardzo dużo osób mieszkających w blokach decyduje się na przeprowadzkę na obrzeża miasta lub nawet na okoliczne wsie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższych latach zmienić. Zanim jednak zdecyduje się na taki krok, warto sporządzić sobie dokładny kosztorys inwestycji, by ograniczyć problemy podczas budowy do minimum. W całym procesie kluczową rolę odgrywa także architekt, który powinien być mózgiem przedsięwzięcia. Kim jest zaufany architekt i jakie cechy na tym stanowisku są ważne?
Aby zostać architektem, niezbędne jest wykształcenie w tym kierunku. Studia architektoniczne cieszą się dość dużą popularnością, zwłaszcza na renomowanych uczelniach technicznych. Sama edukacja jednak niczego nie gwarantuje, a kluczową rolę w zawodzie odgrywa oczywiście doświadczenie. Klienci decydując się na zatrudnienie architekta, chcą się uprzednio utwierdzić w jego umiejętnościach i proszą o pokazanie portfolio lub zrealizowanych projektów.
Architekt musi być przede wszystkim osobą budzącą zaufanie i rzetelną. Budowa domu to ogromna inwestycja, która pochłania bardzo dużą sumę gotówki, dlatego nikt nie powierzy nad tym opieki osobie, której się nie ufa. Przydatną cechą jest także kontaktowość i otwartość – klienci cenią sobie fachowców, którzy wykazują zainteresowanie, sprawiają wrażenie zaangażowanych, a przy tym potrafią chwilę pogawędzić o sprawach kompletnie niezwiązanych z pracą.
Gdzie szukać zaufanego architekta? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie kogoś z polecenia, więc jeżeli ktoś z krewnych lub przyjaciół korzystał ostatnio z usług specjalisty, być może będzie mógł nam dać namiary na kogoś, kto sprosta zadaniu. Szybszym sposobem natomiast są poszukiwania w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło typu „architekt Białystok” lub „architekt wnętrz Suwałki” i wybrać polecanego lokalnego specjalistę.