Czy wiesz, że za błąd medyczny lekarz, który takowy popełnił, może trafić do więzienia? Obarczony zostaje nie tylko karą grzywny, zakazem wykonywania zawodu, ale także pozbawieniem wolności. Ile takich przypadków zna polskie sądownictwo? Okazuje się, że nadal zbyt mało, a procesy o udowodnienie błędu medycznego przebiegają za rzadko. Najczęściej powodem braku ubiegania się o odszkodowanie za błąd medyczny jest brak świadomości pacjenta, że o takowe w ogóle może się ubiegać. Sami lekarze nie przyznają się do winy, twierdząc, że negatywne skutki leczenia czy przeprowadzonego zabiegu to po prostu powikłanie, na które nikt nie ma wpływu.
Szczegółowe informacje: http://rjpadwokaci.pl/
Cieszy fakt, że każdego roku wzrasta liczba postępowań o uznanie błędów lekarskich oraz przyznanie odszkodowania za błędy medyczne. Statystyki jasno wskazują, że jeszcze w 2016 roku takowych toczyło się w polskim sądownictwie 4963, natomiast od tego czasu co roku ich liczba wzrasta o jakieś 15%. Niepocieszające jest niestety to, że aż 60% postępowań tego rodzaju dotyczy błędów lekarskich ze skutkiem śmiertelnym.
Widać wyraźne zmiany nie tylko w liczbie postępowań, ale i działaniach prokuratury. Powstały nawet specjalne wydziały do spraw z zakresu błędów medycznych. Co więcej, prokuratorzy znacznie częściej uczestniczą w takich postępowaniach, a najwięcej aktów oskarżenia wpływa w Gdańsku, we Wrocławiu oraz w Łodzi. Medycy najczęściej oskarżani są za narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.