audiolog

Audiolog i foniatra – czym się zajmuje?

Audiolog i foniatra to specjalizacje powiązane z otolaryngologią. Co to takiego? Otóż jest to dziedzina medycyny, która skupia się na chorobach powiązanych z głosem, słuchem, mową oraz językiem. Pacjenci mogą być skierowani do audiologa przez laryngologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Wskazaniem do wizyty mogą być problemy z komunikacją werbalną.

Foniatra koncentruje się na schorzeniach, które generują nieprawidłowości z wytwarzaniem dźwięków podczas mówienia. Audiolog zajmuje się zaburzeniami w obrębie słuchu. Te dwie specjalizacje są ze sobą ściśle powiązane, gdyż schorzenia słuchu i mowy najczęściej występują jednocześnie.

Wiza u foniatry i audiologa – na czym polega?

W trakcie wizyty u foniatry lekarz przeprowadza w pierwszej kolejności wywiad z pacjentem. Na pierwszą wizytę u specjalisty warto zabrać ze sobą wszystkie wyniki dotychczasowych badań, a także poinformować lekarza o przebytych chorobach, a także ewentualnym ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Audiolog w celu postawienia trafnej diagnozy musi wykonać podstawowe badania fizykalne. W pierwszej kolejności specjalista bada:

  • trąbkę słuchową,
  • przewód słuchowy,
  • struny głosowe,
  • krtań z fałdami głosowymi.

To tylko podstawowe elementy, które weryfikuje audiolog lub foniatra. Oprócz powyższych lekarz na etapie diagnostyki schorzenia może wykonać tzw. próbę Schwabacha i Webera. To dwie metody, które polegają na określeniu słyszenia drogą kostną oraz ustaleniu przewodnictwa kostnego ucha lewego i prawego. Warto też dodać, że audiolog może wykonać badania asymetryczne, czyli weryfikację procesu przetwarzania słów mówionych szeptem.

W skrajnych przypadkach specjalista może też zlecić wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także audiometrię tonalną. Dzięki temu ekspert foniatra może wykryć choroby powiązane z układem mowy i słuchu odpowiednio wcześnie, aby zlecić jak najskuteczniejsze metody leczenia.