Dur brzuszny jest chorobą zakaźną i występować może na całym świecie. Oczywiście, są rejony, w których ryzyko zarażenia jest większe, na przykład w Afryce, ale choroba może pojawić się nawet w krajach wysoce cywilizowanych, również w Europie. Jedyną ochroną przed zarażeniem jest szczepionka. O tej należy pamiętać przed wyjazdem w odległe zakątki. Warto też poznać wszystkie objawy duru, by móc szybko reagować.
W fazie pierwszej chory ma gorączkę – ta może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Pacjent odczuwa też znaczne osłabienie, zawroty głowy, mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca.
W kolejnym tygodniu dur brzuszny przechodzi w fazę drugą. Tutaj zauważyć można biegunkę i wymioty albo zaparcia. Pojawiają się też zmiany neurologiczne wraz z zaburzeniami świadomości.
Uznaje się, że to faza trzecia jest najbardziej niebezpieczna dla chorego i to właśnie w tym czasie odnotowuje się najwięcej najgorszych powikłań oraz zgonów. Pamiętajmy jednak, że można skutecznie zabezpieczać się przed chorobą, jaką jest dur brzuszny. Szczepionka jest odpowiednią metodą, by do tak ciężkich objawów nie dopuścić i cieszyć się zdrowiem nawet „na końcu świata”.
Wróćmy jednak do objawów trzeciej fazy duru. To właśnie wtedy diagnozuje się krwotoki wewnętrzne jelit, powiększenie narządów, takich jak wątroba oraz śledziona. Te są najbardziej niebezpieczne.
Jeśli pacjent przetrwa trzecią fazę i nie dojdzie do zgonu, rozpoczyna się faza czwarta, która polega na zdrowieniu. Wyraźnie spada gorączka, nie pojawia się już ból brzucha, choremu wraca witalność, znika też obrzęk brzucha.
Warto pamiętać, że niestety w 10% przypadków choroba lubi nawracać. Co ważne, zakażenia durem brzusznym dzieci dają bardzo często o wiele łagodniejsze objawy aniżeli w przypadku osób dorosłych. Dla każdego jednak choroba ta jest niebezpieczna i może zakończyć się skrajnym wycieńczeniem organizmu, a nawet śmiercią. Zabezpieczmy się więc odpowiednio, planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zachorowania.