Społeczeństwa państw wysokorozwiniętych, zwłaszcza tych w Europie Zachodniej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zachłysnęły się śmieciowym jedzeniem. Sukces Fast foodów odbił się negatywnie na zdrowiu ich zwolenników. O ile o walorach smakowych tych potraw można by dyskutować, o tyle ich negatywne oddziaływanie na ludzki organizm jest bezdyskusyjny. Tymczasem kraje skandynawskie, Japonia, Chiny pozostały wierne swoim tradycyjnym potrawom i dzięki temu cieszą się o wiele lepszym zdrowiem, niż społeczeństwa starego kontynentu. Jaki wpływ na jakość ludzkiego życia ma to, co i jak je? Okazuje się, że coraz większy.
Jesteś tym, co jesz
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby słynnego powiedzenia – Jesteś tym, co jesz. Badania laboratoryjne i eksperymenty pokazują, że nie ma w tym żadnej przesady. Musimy sobie bowiem zdać sprawę z tego, że organizm budowany jest w dużej części z tego, co mu dostarczymy. Jeśli więc jemy same niezdrowe tłuszcze i puste kalorie musimy się liczyć z negatywnymi skutkami takiej diety. Najczęściej pierwsze pojawia się nadciśnienie. A zaraz za nim miażdżyca, wysoki cholesterol, zawały czy udary mózgu. Najbardziej widocznym efektem śmieciowego jedzenia jest oczywiście nadwaga lub otyłość. Wiele osób bagatelizuje swoje zbędne kilogramy. Tymczasem otyłość potrafi upośledzić funkcjonowanie całego organizmu. Cierpi także sfera społeczna. Osoby otyłe mają problemy z poruszaniem się, częściej cierpią na zaburzenia depresyjne i rzadziej nawiązują głębokie relacje społeczne. Trzeba także mieć na uwadze różne zdarzenia losowe. W przypadku konieczności leczenia operacyjnego, osoba otyła jest dużo większym wyzwaniem niż osoby normalnej wagi. Poradnia dietetyczna może skutecznie pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów i nauczeniu się poprawnego sposobu odżywiania.
Wpływ sposobu odżywiania na jakość życia jest bezdyskusyjny. Żeby spełniać marzenia, czuć się zdrowo, cieszyć się witalnością do późnej starości trzeba dbać o to jak i co jemy. Poradnia dietetyczna może nam w tym pomóc. Dietetyk to specjalista, który doradzi nam jak jeść, by pomagać, a nie szkodzić organizmowi. Jeśli coś nam dolega to odpowiednia dieta może wspomóc leczenie i wyciszyć objawy chorobowe. Przepisy polecane przez dietetyka nie muszą być drogie i wymyślne. Będą za to z pewnością smaczne i zdrowe. Dietetyk może nas także nauczyć odpowiedniego sposobu odżywiania. Wiele osób je zdrowo, ale i tak niewłaściwie. W czasie rozmowy z dietetykiem okazuje się np., że jemy o niewłaściwych porach czy łączymy złe składniki.