Jak używać oleju arganowego?

Olejki eteryczne to niezwykle popularne substancje o różnorakim działaniu. Niektóre z nich mają działanie typowo kosmetyczne, inne natomiast również lecznicze. Jednym z najpopularniejszych olejków jest olej arganowy.

Zastosowanie oleju arganowego

Olej arganowy to jeden z najtrudniejszych do uzyskania olejków na świecie. Pozyskuje się go bowiem z drzewa arganowego, które występuje jedynie w południowo-zachodnich rejonach Maroka. Co ważne, olej ten jest wytwarzany ręcznie, co sprawia, że jego cena jest jeszcze wyższa. Swego rodzaju ciekawostkę stanowi fakt, iż substancja ta znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak również i w kuchni.

Olej arganowy w przemyśle kosmetycznym

Olej arganowy to popularny składnik wielu kosmetyków. Zawiera on bowiem antyoksydanty oraz witaminę E, a więc substancje przeciwdziałające starzeniu. Ponadto, chroni on skórę przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak promienie słońca oraz wiatr. Olej arganowy to także doskonały kosmetyk skóry głowy. Mianowicie, przydaje się on w walce z łupieżem, a ponadto, wzmacnia cebulki włosów. Ta ostatnia właściwość z pewnością najbardziej zainteresuje panie, które szczególnie dbają o piękne włosy.

Olej arganowy w kuchni

Olej arganowy to wspaniały dodatek do potraw. Nadaje on daniom niezwykły, orientalny posmak, podobny nieco do orzechów. To fantastyczne uzupełnienie dań z mięsa i ryb, a także sosów i marynat. Należy jednak pamiętać, iż nie zaleca się oleju arganowego do potraw smażonych. Spożycie oleju jest także bardzo korzystne dla zdrowia. Mianowicie, zawiera on kwasy omega 6 oraz omega 9, które odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto, zawiera on dobre tłuszcze. Olej arganowy jest stosowany w dietach dla osób cierpiących na choroby nowotworowe.

Olej arganowy to niezwykła substancja. To bowiem wspaniały kosmetyk wspomagający leczenie różnych dolegliwości oraz wspaniały dodatek w naszej kuchni. Warto poznać ten specyfik znacznie bliżej i być może zacząć go stosować na co dzień.