księgowość kursy

Usługi biura rachunkowego czy własna księgowość w firmie?

Rozliczenia księgowe są obowiązkowym elementem prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Okazuje się, że dla każdej firmy to spory dział biznesu. Czy każdy przedsiębiorca jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie? A może lepiej powierzyć te obowiązki specjalistom? Podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z biur rachunkowych, a kiedy księgowość można bez problemu prowadzić samodzielnie.

Księgowość w małych firmach

Uznaje się, że właściciel firmy powinien zajmować się jedynie obowiązkami, które wynikają z zadań, jakich efektem ma być zarobek. Okazuje się jednak, że nie zawsze przedsiębiorca może sobie na to pozwolić. Walka o klienta, prześciganie konkurencji, oferowanie dobrej jakości usług czy produktów to priorytetem, ale jednocześnie ważne są aspekty formalne. Jeśli nie ma na to czasu, dobrze jest powierzyć takowe profesjonalnym księgowym, którzy mają już za sobą podstawowe kursy rachunkowości, a nawet kurs rachunkowości dla danej branży, w jakiej działa firma. Dzięki temu zyskuje się pewność rozliczeń skrupulatnych, odpowiednich, by „skarbówka” nie mogła się doczepić czy nałożyć finansowych kar.
Nie każdego właściciela firmy stać jednak na zewnętrzną księgowość. Bardzo często sytuacja ta dotyczy małych, jednoosobowych firm, Jeśli księgowość nie jest zbyt szeroka, przedsiębiorca może poświęcić na rozliczenia swój czas. Wystarczy podstawowe szkolenie – można uzyskać nawet dofinansowanie na szkolenie księgowe, by sprawnie rozliczać małą działalność samodzielnie bez dodatkowych kosztów. Wszystko zależy od skomplikowania działalności i wyliczeń podatkowych.

Przeczytaj więcej na stronie: https://www.cee.pl/

Księgowość w dużych przedsiębiorstwach

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w dużych firmach. Mnóstwo kontrahentów, rozmaite koszty, przychody z tytułu różnych działalności, wszystkie te elementy sprawiają, że księgowość staje się skomplikowana. Wymaga wtedy nie tylko poświęcenia ogromu czasu, ale też specjalistycznych kwalifikacji. W takich sytuacjach o wiele lepiej jest zatrudnić księgową na etat bądź skorzystać ze stałej współpracy z wybranym biurem rachunkowym.

Decyzja o formie rozliczania jest indywidualna. Chodzi jednak o to, by wyliczenia do Urzędu Skarbowego, rozliczania zatrudnionych czy koszty wynikające ze współpracy z biznesowymi partnerami były poprawne. Każdy właściciel prowadzonej działalności gospodarczej musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy może poświęcić swój czas na takie działania i czy ma ku temu właściwe kompetencje.