deska z powłoką

Taras kompozytowy czy drewniany?

Balkon lub taras zwłaszcza w wiosenne i letnie miesiące jest jednym z najlepszych miejsc na relaks. Jeżeli należysz do osób, które uwielbiają wygrzewać się na słońcu z ulubioną książką w ręku lub słuchawkami w uszach, z pewnością chciałbyś mieć jak najlepiej przystosowany do użytku taras. Spoglądając na rynek, podłoże możemy wykonać z klasycznego drewna lub coraz popularniejszego kompozytu 2 generacji. Składa się on głównie z mączki drzewnej oraz polietylenu. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?

Tarasy przeważnie nie są zadaszone, wskutek czego regularnie mają do czynienia z palącym słońcem lub deszczem. Standardowe drewniane podłoże już po kilku latach butwieje lub zaczyna gnić. Kompozytowa deska z powłoką jest znacznie bardziej odporna na różne warunki atmosferyczne i będzie służyć dużo dłużej.

Taras kompozytowy ma również inną bardzo ważną zaletę – ze względu na fakt, że powierzchnia takich desek jest antypoślizgowa, możemy bezpiecznie poruszać się po podłożu, gdy jest mokre. Nie musimy się także obawiać o nasze stopy, gdy nie mamy na sobie butów – deski kompozytowe są pozbawione sęków i drzazg. Sam wygląd do złudzenia przypomina drewnianą konkurencję. Kolor desek przypomina drzewa egzotyczne, które dodatkowo są jednolite.

Montaż desek kompozytowych jest bardzo łatwy. Z uwagi na ich strukturę i odporność nie musimy układać dodatkowej izolacji. Można je ułożyć bezpośrednio na betonowej powierzchni. Problemem może być natomiast ich montaż w miejscach o nietypowych kształtach. Końcówki desek kompozytowych są zaprojektowane w sposób ułatwiający ich łączenie, jednak w przypadku kiedy chcielibyśmy zwęzić deskę, będziemy mieć problem z jej dopasowaniem. Mniejszym problemem są widoczne na końcówkach dziury, na które możemy nałożyć nakładki, które zwykle są dołączone do zakupionego zestawu. Warto także zaznaczyć, że deski kompozytowe nie wymagają dodatkowej konserwacji, a do utrzymania ich czystości wystarczy ciśnieniowa myjka.