Budowa domu to wyjątkowo duża inwestycja, którą możemy podzielić na poszczególne etapy. W ten sposób dużo łatwiej nam będzie ukończyć całe przedsięwzięcie, unikając wielu przykrych niespodzianek.
Dobre zaplanowanie wszystkiego jeszcze przed pracami budowlanymi jest wyjątkowo ważne – zarówno w kwestiach finansowych (wszelkie kosztorysy budowlane), jak i czasowych. Jakie etapy możemy wyróżnić?
Na początku musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Niestety nie jest to tak szybki zabieg, jak mogłoby się wydawać, musimy się spodziewać kilku wycieczek po różnych urzędach. Do zadań przygotowawczych możemy też zaliczyć zakup projektu domu. Taki plan można zamówić indywidualnie u wykwalifikowanego architekta. W ten sposób mamy szansę dopasować wygląd i funkcjonalność domu pod nasze osobiste potrzeby oraz wizję. Z osobą wykonującą dla nas projekt możemy również się umówić na sporządzenie planu zagospodarowania terenu otaczającego dom. Zdarza się, że nawet bez takich ustaleń architekt sam nam zaproponuje projekt ogrodu. Najszybciej zaufanego specjalistę znajdziemy wpisując w wyszukiwarkę frazę typu „architekt Suwałki” i porównamy oferty lokalnych usługodawców. Drugą i jednocześnie tańszą opcją jest zakup projektu gotowego. Co prawda nie mamy możliwości nanoszenia zmian na taki plan, ale wybór jest bardzo szeroki i nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniej propozycji. Kwota, jaką będziemy zmuszeni zainwestować w projekt gotowy to około 3 tysiące złotych.
Stan zero
Gdy papierkowe sprawy mamy już za sobą, przechodzimy do działań w terenie. Pierwszym naszym zadaniem jest ogrodzenie całego placu budowy oraz wyrównanie gruntu. W tym momencie wykonujemy też wykopy pod ewentualną piwnicę, jednak warto wiedzieć, że jest to dość kosztowne. Stan zerowy obejmuje również postawienie pierwszych fundamentów, a także zabezpieczenie ich przed wpływem wilgoci.
Stan surowy otwarty
Teraz przyszedł na czas stawianie pierwszych ścian (zewnętrznych) w naszym domu. Odpowiednie i solidne wykonanie ścian, komina oraz betonowych schodów jest niezwykle ważne w perspektywie dalszych prac, ponieważ stanowi podstawę całego domu. Jeżeli chcielibyśmy wprowadzić jeszcze jakieś zmiany w projekcie, jest to ostatni moment. Ostatnim elementem na tym etapie jest wykonanie stropu dachu. Ponadto etap ten pochłania znaczną sumę pieniędzy przeznaczonych na całą inwestycję, dlatego raz jeszcze warto spojrzeć w kosztorys.
Stan surowy zamknięty
W skrócie jest to etap, po którego ukończeniu budynek jest odpowiednio zabezpieczony na zimowe miesiące.,Z tego względu sprawą kluczową jest wykonanie drzwi oraz okien zewnętrznych. Kolejną rzeczą, jaką musimy zrobić, jest podłączenie wszelkich instalacji, a następnie przetestowanie ich przez wykwalifikowanych specjalistów. Na zakończenie tego etapu przypada zrobienie suchych tynków, wykonanie ogrodzenia oraz uporządkowanie całego placu budowy.
Prace wykończeniowe i zakończenie budowy
Ten etap obejmuje wszelkiego rodzaju prace montażowe i wykończeniowe, w skład których wchodzą takie czynności jak m.in.: malowanie ścian, instalacja gniazdek oraz lamp, instalacja urządzeń grzewczych, układanie podłogi oraz umeblowanie. Gdy już uporamy się z tym wszystkim, nasz w pełni nadaje się do zamieszkania. Na koniec zostają nam ponownie wycieczki do urzędów z różnego rodzaju dokumentami oraz wysłanie zawiadomienia o zakończeniu prac. Jeżeli w ciągu 3 tygodni nie otrzymamy żadnego pisma zwrotnego, możemy legalnie wprowadzić się do nowego domu.