Przewróć się na bok – o walce z chrapaniem

Uniemożliwia spokojny sen. Może prowadzić do zmęczenia i rozdrażnienia. A co gorsze — spędza sen z powiek naszych partnerów. Dziś o tym jak wyleczyć się z przykrej dolegliwości — chrapania.

Spanie i chrapanieDlaczego chrapiemy?

Chrapiemy wówczas, gdy miękkie tkanki w obrębie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu i zaczynają drżeć pod wpływem przepływu powietrza. Chrapanie jest wynikiem drżenia podniebienia miękkiego i języczka w tylnej części jamy ustnej. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn, ze względu na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej na szyi i na brzuchu. Chrapać zdarza się również i kobietom, zwłaszcza w okresie menopauzy. Bez względu na płeć, chrapanie może nasilić się u osób otyłych, palących papierosy i pijących alkohol.

Jak leczyć chrapanie?

Współczesna medycyna nie daje za wygraną w walce z chrapaniem. Nadzieją dla osób zmagających się z przypadłością jest dziś m.in. chirurgia radiofalowa. Wykorzystuje ona  efekt przepływu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze w obrębie podniebienia miękkiego i języczka. Technika jest jedną z najbezpieczniejszych i najdelikatniejszych metod leczenia chrapania. Zabieg trwa tylko kilka minut, a daje długotrwałe efekty. W niwelowaniu chrapania pomocne mogą okazać się także zabiegi laserowe. Wykorzystanie lasera wiąże się jednak z zastosowaniem o wiele wyższych temperatur. Zabiegi mogą więc prowadzić do nadmiernego oparzenia tkanki i skutkować silnym bólem pooperacyjnym.

Leczenie chrapania WarszawaA może domowymi sposobami?

Zanim skierujemy się do gabinetu laryngologa, warto wypróbować sprawdzone domowe metody walki z chrapaniem. Już sama zmiana pozycji do spania, może przynieść efekty. Wypróbuj więc spanie na boku lub na brzuchu. Zawartość lodówki też nie jest bez znaczenia. Okazuje się, że chrapanie wywoływać mogą produkty mleczne i sojowe. Wyklucz je z diety i obserwuj swój organizm. Warto też ograniczyć używki i zrzucić parę kilogramów. Już dziś zadbaj o odpowiednią dietę – być może okaże się ona najskuteczniejszym lekarstwem w walce z chrapaniem.