Możliwości podnośników na przyczepie

Podnośniki na przyczepach są coraz częściej używanym sprzętem w pracach budowlanych. Są dostępne w szerokiej gamie modeli — spośród podestów ruchomych wymienić można: podnośniki przegubowe, koszowe, wykorzystujące podwozie przyczep. Dziś krótko o szerokim zastosowaniu podnośnikach na przyczepach.

Podnośnik samochodowy na przyczepieMasa i rozmiar podnośników na przyczepach

Do największych zalet podnośników na przyczepach należą ich niewielka waga oraz kompaktowe wymiary. Szerokość podnośnika zaczyna się już od 0.9 m. Drugim ważnym parametrem jest wysokość podnośnika.  Dzięki zastosowaniu prostego nośnika – przyczepy – rzadko kiedy przekracza ona więcej niż 2 m. Umożliwia to wjazd na podłoża niedostępne dla cięższych pojazdów, zwłaszcza  kiedy droga prowadzi wąskim torem. Wysokość robocza podnośników na przyczepach, w zależności od ich modelu, może wynieść od 12 do nawet 83 metrów. Kolejną przewagą podnośników na przyczepach nad innymi jest ich masa. Dzięki swojej budowie nie są ciężkie. Przykładowo podnośniki o wysięgu 12m ważą średnio około 1200kg. Mimo to posiadają duży udźwig — do 900 kg.

Mobilność  podnośników na przyczepach

Podnośniki na przyczepach dają możliwość podpięcia rożnych „ciągników”. „Ciągnikiem” takich podnośników może być na przykład podpięty samochód terenowy, który usprawni prace budowlane niezależnie od terenu. Niepodpięty do „ciągnika” podnośnik, na równym i utwardzonym podłożu, może być z powodzeniem przestawiony przez dwie sprawne osoby. W przypadku gdy jest wyposażony w napęd — z przemieszczeniem podnośnika poradzi sobie nawet jedna osoba.

Zastosowanie podnośników na przyczepach

Niewielkie wymiary podnośników na przyczepach sprawiają, że są one doskonałym narzędziem do pracy na wysokościach. Umożliwiają one wykonywanie takich zadań, jak montaż i wyklejanie reklam, konserwację urządzeń oświetlenia czy cięcia sanitarne drzewostanu. Podnośniki na przyczepach świetnie sprawdzają się także w pracy w budynkach użyteczności publicznej, np. w kościołach, halach sportowych, produkcyjnych i wielu innych. Mała masa podnośników na przyczepach sprawia, że można nimi pracować także na delikatnych posadzkach kościołów czy kamienic. Podnośniki na przyczepach mają też często dwa źródła napędu (spalinowy i elektryczny), co umożliwia pracę zarówno w środkach obiektów, jak i w terenie —bez źródła prądu.