eko energia

Eko energia dla osoby prywatnej – jak z niej skorzystać?

Odnawialne źródła energii w Polsce zyskują na popularności, jednak nie każdy może sobie pozwolić na pozyskiwanie energii w ten sposób. Z ekologicznego punktu widzenia jest to bardzo korzystne rozwiązanie, a dodatkowo taka inwestycja stanowi szansę na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy. W jaki sposób „darmowa energia” może zagościć w naszym gospodarstwie domowym?

Energia wiatrowa jak łatwo się domyślić charakteryzuje się dużymi wahaniami wydajności, ponieważ pogoda (w tym podmuchy wiatru) w naszym kraju nie są w żaden sposób ustabilizowane pod względem zarówno siły jak i kierunku. Co prawda jest możliwość instalacji małej farmy wiatrowej w miejscach o niekorzystnych warunkach, jednak opłacalność takiego przedsięwzięcia będzie w tym przypadku wątpliwa. Wadą tej formy pozyskania energii może być też hałas, jaki jest generowany przez wiatraki.

Energia ze słońca jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym odnawialnym źródłem w naszym kraju . Jej największą zaletą jest uniwersalność – kolektory słoneczne można zainstalować niemal wszędzie, bez względu na otoczenie, jednak w przypadku Polski, największą gęstość promieniowania słonecznego odnotowujemy w województwie lubelskim. Zainstalowanie solarów wiąże się ze względnie dużym jednorazowym wydatkiem (zależnie od rodzaju panelów słonecznych może nas to kosztować od 10 000 złotych do ponad 20 000 złotych), jednak średnio po kilkunastu latach cała inwestycja się zwróci.

Biomasa, a dokładniej energia pozyskana z jej spalania to również dość popularne w Polsce rozwiązanie. Ściślej mówiąc, tym mianem określa się biogaz oraz odpady, które pochodzą z leśnictwa, rolnictwa oraz rybołówstwa. Przewaga tego sposobu pozyskiwania energii nad innymi polega na obojętności na warunki atmosferyczne. Problemem może okazać się pozyskanie przeznaczonych do spalania paliw, dlatego ta forma polecana jest gospodarstwom, które same generują tego typu odpady. Zaletą kotłów, które zastępują standardowe piece na węgiel lub drzewo polega na praktycznie bezobsługowym działaniu. Kotły są zautomatyzowane do tego stopnia, że są w stanie ocieplać dom lub podgrzewać wodę nawet przez 3-4 dni bez naszej ingerencji.

W naszych domach równie uniwersalna okazuje się instalacja pompy ciepła. Pozyskana w ten sposób energia geotermalna jest znacznie tańsza niż jej gazowy odpowiednik (w przypadku domu o powierzchni użytkowej 150m2 jest to blisko dwukrotna różnica). Jednak koszt takiej instalacji jest naprawdę duży, dlatego przed decyzją o zainwestowaniu pieniędzy w energię geotermalną trzeba dokładnie oszacować jej opłacalność.

Podsumowując, eko energia niesie za sobą szereg korzyści. Poza wyżej wspomnianym pozytywnym wpływem na środowisko oraz niższą ceną energii jest również możliwość uniezależnienia się od elektrowni, ponieważ prąd, czy ogrzewanie jesteśmy w stanie zapewnić sobie we własnym zakresie. Kolejnym plusem jest uniknięcie strat energii, które są odnotowywane, gdy jest ona transportowana na większe odległości.