wynajem pracowników

Branże, w których leasing pracowniczy rozwija się najprężniej

Leasing pracowniczy to wygodna forma zatrudnienia, dzięki której pracodawca obniża przede wszystkim koszt utrzymania pracowników stałych. W wielu branżach zadania realizowane są projektowo. Nie opłaca się wtedy zatrudniać pracowników na etat. Trzeba im przecież wypłacać co miesiąc pensję, odprowadzać podatki, płacić ZUS. Dużo lepiej jest jednak skorzystać z leasingu pracowniczego i wynajmować ich tylko w razie potrzeby.

Leasing pracowników dopiero w Polsce się rozwija. Najpierw korzystały z tej formy zatrudnienia jedynie firmy, które działają w branżach, w jakich praca jest fizyczna. Były to głównie firmy budowlane, przemysłowe, produkcyjne, firmy, które działały na rynku rolniczym, które wynajmowały pracowników sezonowo. Tak jest oczywiście i dzisiaj, bo nadal w tych sektorach rynku takie wypożyczanie kadry jest najczęściej spotykane. Coraz częściej walory takiej formy zatrudnienia dostrzegają również przedsiębiorstwa, które przyjmują tzw. pracowników umysłowych – na przykład księgowe, informatyków czy managerów.

Wynajem pracowników do realizacji poszczególnych zadań stało się dzisiaj na tyle popularne, że większość takich transferów odbywa się za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. To one pełnia rolę rzeczywistego pracodawcy i wynajmują pracowników podmiotom trzecim. To również z agencjami podpisywana jest umowa, zgodnie z którą pracownik ma realizować wytyczone obowiązki.

Bardzo często korzystają z tej opcji cudzoziemcy. Przykładem mogą być Ukraińcy, którzy przecież tak tłumnie przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. Agencja jest dla nich ogromną pomocą. Nie znając rynku pracy, trudno im znaleźć zatrudnienie na własną rękę. Pamiętajmy, że nie wszyscy dobrze władają językiem polskim, nie wszyscy mają też przygotowane CV w tym języku. Pracownicy agencji określają ich kwalifikacje i dostarczają informację o potencjalnych pracodawcach. Praca zadaniowa jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zorientować się, jakie możliwości zatrudnienia istnieją na naszym rynku pracy. Dzięki współpracy z agencją zyskują dodatkowo pełne bezpieczeństwo, gwarancję wypłacalności wynagrodzenia. Nierzadko agencje pomagają też znaleźć lokum czy zapewniają dojazd do miejsca pracy.

Jedno jest pewne. Leasing pracowniczy to już nie tylko forma atrakcyjnego zatrudnienia dla osób o niskich kwalifikacjach. To też szansa dla osób wykształconych, z wieloletnim doświadczeniem, którym z pewnych względów ciężko jest znaleźć zatrudnienie samodzielnie. Wynajem pracowników zapewnia też ciągłość pracy. Po wykonanym zadaniu pracownik otrzymuje przecież kolejne zlecenie. Widać to szczególnie w branży budowlanej oraz produkcyjnej. W tych zresztą najczęściej pracę znajdują Ukraińcy.

Jak potwierdzają eksperci, wypożyczanie pracowników nadal będzie funkcjonować na rynku pracy. Co więcej, stanie się powszechną formą zatrudnienia. Musimy zdawać sobie sprawę, że dla pracodawców liczy się cięcie kosztów związanych z zatrudnianiem kadry. Dla pracowników zaś ogromnym walorem jest niezależność i elastyczność pracy.